Yaz aylarında meme cerrahisi olur mu?

By on 18 Ağustos 2018

Yaz mevsimi meme ameliyatı için uygun bir zaman mıdır? Yüzün ya da vücudun diğer bölümlerinin (kollar, bacaklar vb.) aksine, göğüsler nispeten ışığa daha az maruz kalırlar o nedenle izlerin iyileşmesinde güneşin olumsuz etkisinden direk etkilenmezler.Bu nedenlede meme büyütme, meme dikleştirme (ya da her ikisi) ya da meme küçültmeyi düşünürseniz, yaz ayları mükemmel bir zamandır. Özellikle yaz başında olunan meme ameliyatları tüm yazı keyifle geçirmeye yardımcı olacaktır. Çoğu durumda da  birkaç hafta içerisinde yaza hazır olabilirsiniz. Tüm bunların yanısıra, bu tür herhangi bir ameliyatın sadece ve sadece deneyimli ve nitelikli bir plastik cerrah tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Meme Küçültme: Büyük, ağır ve sarkan göğüsler, tüm kadınları ergenlikten itibaren olumsuz etkileyebilir. Boyun, sırt ve omuz ağrısı, büyük göğüslerin neden olduğu belirtilerdir. Sütyen askıları omuzlara ciddi rahatsızlık verir.İri olan memelerin altında sıcak havalarda pişikler oluşup kötü kokulara sebebiyet verebilir.Bu tip göğüsler için uygun sütyen ve kıyafet bulmak da oldukça zordur. meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle 7-14 gün içerisinde iyileşme sağlanır ve hastalar hayatlarında yeni bir döneme başlarlar.

Meme Büyütme: Çoğu kadın göğüsleri büyütmek için kullanılan içi silikon jel ile dolu  meme implantlarının   güvenilirliği ile ilgili endişe yaşıyordu. Ancak uzun çalışmalardan sonra, FDA (U.S. Food and Drug Administration) meme implantlarının güvenirliğini ilan etti. Günümüzde, hiç olmadığı kadar çok göğüs implantı seçeneği var. Tüm meme implantları silikondan yapılmış bir dış yüzey içerir ve içleri silikon jel ya da salin (serum fizyolojik içerik) ile doludurlar. Büyüklüğüne göre farklı hacimlerde olmakla birlikte şekillerine göre de damla yada yuvarlak şekilli olanlarının yanı sıra aynı hacime sahip olup taban çapı yada yükseklikleri farklı çok sayıda meme implantı vardır. Son bir kaç yıldır içine çip yerleştirilmiş çipli silkon olarak tanıtılan meme implantlarının kullanımı gündeme gelmiştir.Ancak uzun vadeli kullanımları hakkında elimizde net bir bilgi yoktur. Meme implantınızı seçerken sizin için hangi boyutun ve şeklin optimal olacağının belirlenmesi konusunda doktorunuzun görüşü ve sizin ne istediğiniz çok önemlidir. Günümüzde istediğiniz nihai sonucun nasıl olabileceğine dair yaklaşık görüntüyü ameliyat öncesinden 3 D Vectra gibi teknolojik aletler ile değerlendirmek de mümkündür.

Meme Dikleştirme (Mastopexy): Bazı kadınlar meme büyüklüğünden memnundurlar, ancak göğüsleri çok sarkık olabilir.Bu yüzden kendilerini kötü hisseceğinden meme dikleştirme ameliyatını olmak isteyebilir..Bazı göğüsleri büyük olan kadınlar da ağırlıktan sarkan göğüslerinin  küçültme ve dikleştirme işlemini bir arada yaptırmak isteyebilir.Ya da göğüslerini  hem küçük hem de sarkık hissedenler de meme büyütme ve meme dikleştirme işleminin tek bir operasyonda olmasını isteyebilir.

Sonuç olarak ihtiyaç ve istekler doğrultusunda yaz aylarında yaptırılacak olan meme cerrahisi operasyonları ile bu ayları daha mutlu  ve keyifli geçirmek mümkün.

 

Doç. Dr. Erdem Güven

Rekonstrüktif , Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

www.drerdemguven.com

About sonmez

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply