Sevgiliyle aynı evde yaşamak

By on 14 Ekim 2015

Seçimler hayatımızı etkiler ve doğru seçimler bizi her zaman mutlu eder. Birlikte yeni bir hayata başlayacak çiftlerin de mutluluk planları yaparken öncelik vermesi gereken seçimlerden biri doğru ev dekorasyonu olmalıdır. Beraber paylaşılacak bir evde yaşam alanlarının iyi planlanmış olması kadar kullanışlı ve konforlu olması da oldukça önemlidir. Bu nedenle yaşam alanlarının, çiftlerin ihtiyaçlarına göre planlanmasına dikkat edilmelidir.

Doğru eşya seçimine dikkat

Yaşam alanlarının planlanmasında evinizin mimari özelliklerinin tanınması da önemli bir rol oynar. Yapısal özellikleri tanıdıktan sonra sıra odaların fonksiyonlarına göre bölünmesine ve alanlara göre doğru eşya seçimine gelmektedir. En önemlisi ise yeni bir hayata başlanılacak bu evde yaşayacak çiftlerin ortak bir noktada buluşup isteklerini mekana doğru aktarabilmeleridir.

Doğru kararlar vermek için mekanı bir bütün olarak ele almak gereklidir. Bunun için eşyaların boyut, form ve renklerine;  zemin, duvar ve tavan bir arada düşünülerek karar verilmelidir. Aynı zamanda mekanın kullanım sıklığının göz önünde bulundurulması da doğru tercihlere yönelmemize yardımcı olacaktır. Mesela,  oturma alanları gibi sıklıkla kullanılıp zaman geçirilecek olan ortak paylaşım mekanlarında huzurlu ve rahat hissetmek adına açık renklere yönelmek daha doğru olacaktır.Tabi ki bu seçimleri yaparken az önce de bahsettiğim gibi mekanı üç boyutuyla (bir bütün halinde) )ele almak gerekmektedir.

Kişisel zevkler için hobi odası

 

Zevkler her zaman uyum sağlamayabilir ancak bu karar verme aşamasını zorlaştırmamalıdır.Aksine çiftler kendileri için bir hobi odası ayırıp kendi zevklerini orada yansıtabilirler.Ekstra bir oda ayırmanın fonksiyonel ihtiyaçları kısıtlayabileceği daha küçük evlerde ise önceki yazılarda bahsettiğim şekilde seperatörlerden,kitaplıklardan faydalanılarak alanlar yaratılabilinir. Planlar yaparken gözden kaçırılabilecek ufak detaylar mutluluğunuza tabiki engel değil ancak bütünüyle düşünülmüş mekanlar şüphesiz sizi ‘gerçekten’ evinizde hissettirecektir.

FOTO GALERİ: 

sevgiliyle-ayni-evde-yasamak00011

Tarihçesi 1860’a uzanan Londralı bu ev, Architecture for London tarafından renove edilerek klasikle modernin birleştiği şık bir mekana dönüştürülmüşken, bize de küçük alanları en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimize dair harika bir örnek teşkil etmekte.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

About F. Ceyda Tunca

Ceyda Tunca, Maltepe Üniversitesi İç mimarlık ve Florence Design Academy Grafik mezunudur. İngilizce ve italyanca dillerini konuşur. İç mimarlık ve grafikerlik projelerinde aktif olarak meslek yaşantısına devam etmektedir.

4 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply