İlham veren kitaplık tasarımları

By on 13 Temmuz 2015

Kitaplar, şüphesiz hayatımızın vazgeçilmez parçaları. Hayal gücümüzü besleyen ve bize keyif veren bu değerli parçaları sergilediğimiz üniteler de en az onlar kadar önemli olmalı.

Günümüz kitap üniteleri, modern ve estetik formlarının yanısıra depolama ve sergileme ihtiyacını karşılayan fonksiyonel özellikleriyle de dikkat çekiyor. Daha çok duvara dayalı şekilde kullanımına alışkın olduğumuz kitaplıkların, değişen formlarıyla elde ettiği farklı fonksiyonlardan biri de mekanlarımızı bölmeye yarayan dekoratif separatörler olarak kullanılabilmeleri.

Mekanlarımızı özel kılmak adına şık mobilyaları ve farklı fonksiyonlara sahip aksesuarları tercih ederek yeniliyoruz. Aslında, mekanlarımızda bize ait en canlı parçalar olarak yer bulacak kitaplıklara da aynı özeni gösterip özel bir köşe ayırmayı es geçmemeliyiz. Günümüzde e-kitap halinde ekranlara taşınan yazıların belki de en keyif verici hali olan kitaplarımızı sergilemek için nostaljik bir hal almalarını beklemeyelim diyorsanız gelin örnek resimlere birlikte göz atalım…

FOTO GALERİ: 

Mathieu Vinciguerra's flat - DWELL 09/09

Fransız firma H2O Architectes tarafından Paris’te dekore edilen ve tarihi 19. yüzyıla dek uzanan bu evdeki kitap üniteleri , ev sahibinin sahip olduğu comics kitaplarını sergileme fikrinden yola çıkarak özel olarak tasarlanmış .

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

About F. Ceyda Tunca

Ceyda Tunca, Maltepe Üniversitesi İç mimarlık ve Florence Design Academy Grafik mezunudur. İngilizce ve italyanca dillerini konuşur. İç mimarlık ve grafikerlik projelerinde aktif olarak meslek yaşantısına devam etmektedir.

2 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply