Genital Bölge Temizliğine Dikkat!

By on 13 Haziran 2013

Normal şartlarda vajinanın mükemmel savunma mekanizması ve uretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması sayesinde bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyon yapması engellenir. Her ay gerçekleşen adet kanaması içerdiği proteinler nedeniyle bakterilerin çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur ve bu nedenle kadınlarda enfeksiyonlar en sık adet döneminde ortaya çıkar. Kadınların özellikle de artan sıcaklar ile birlikte genital bölge temizliğine çok daha fazla önem vermesi gerekiyor.

1. Vajinanın içini yıkamaya yarayan ürünlerden uzak durun. Kadın Doğum Uzmanı tarafından önerilmediği sürece genital bölgenin içini yıkamak aşırı derecede tahrişe neden olur. Vajina zaten kendi kendini yenileyen bir organdır bu yüzden içini yıkamaya çalışmak hem anlamsız hem de zararlıdır. Dış genital bölgenin yıkanmasında bir sakınca yoktur ancak temizlik yaparken sabun türü maddeleri içermeyen, pH dengesi genital bölge ile uyumlu olan bir ürün kullanmaya dikkat edin.

2. Tuvalet sonrası temizliğinizi önden arkaya doğru yapın. Yani tuvalet sonrası temizliği genital bölgeden anüse doğru yapın. Böylece anüsteki bakterileri vajina bölgesine taşımamış olursunuz.

3. Tam hazır olmadan ilişkiye girilmemeli. Genital bölgede yeterli kayganlık oluşmadan başlanan cinsel ilişki kadının cinsel organı için oldukça zararlıdır, mekanik tahrişe neden olur. Kadınların çoğu bu konuda problem yaşamaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için doktorunuza danışıp kayganlaştırıcı ürünlerden faydalanabilirsiniz.

4. İdrar yapma ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir. Kadınların idrar torbaları erkeklerinkine kıyasla çok daha küçüktür. Bu sebeple kadınların idrar yapma ihtiyacı daha sık ortaya çıkar. İdrar hissi ile birlikte bölgedeki bakteri sayısı da artış göstermektedir. Bu yüzden bu ihtiyacı asla ertelemeyin. İdrar yolları enfeksiyonunun en önemli sebeplerinden biri de idrar yapma ihtiyacını ertelemektir. Bol bol su için ve bol bol tuvalete çıkın.

5. Genital bölgenin kuru kalması gerekmektedir. Mantar ve benzeri enfeksiyonlar nemli ortamlarda çok daha kolay üremektedir. Bu sebeple genital bölgeyi mutlaka kuru tutmak gerekir. Günlük ped ve benzeri ürünler de hassas ciltlerde alerjilere ve tahrişlere neden olur. Bu tür ürünleri kullanmak yerine iç çamaşırınızı (pamuk ve penye olmasına da dikkat edin) sıklıkla değiştirin.

6. Düzenli olarak doktora gürünün: Kadın vücudunun belki de en hassas yeri genital bölgedir. Özellikle de cinsel hayatı aktif olan kadınların senede en az iki kez jinekoloğa görünmeleri gerekmektedir. Bu, belirti vermeyen veya geç belirti veren hastalıkların tanı ve tedavisi açısından çok önemlidir.

About Özge Okyay

4 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply