FOX Haber’in renkli yüzü konuştu!

By on 12 Ocak 2016

FOX TV habercilik yarışında önde giden kanallarından biri haline geldi. Haber bültenleri dışında haber yayını olmayan bir kanalın başarı sırrında farklı nedenler olsa da biri kesinlikle haber spikerlerinin beğenilmesi. Hafta sonu haberlerinin başında olan isim Murat Güloğlu, renkli kıyafetleri, rahat sunumu ve enerji dolu haliyle çok seviliyor. Evinizin Oğlu Murat Güloğlu şeklinde bir sloganı da ‘marka’ haline getiren sunucu habercilik anlayışını, örnek aldığı isimleri ve Türk medyasının halini Rota Haber’den Nurşen Şentürk’ e anlattı. 

Renkli kıyafetleri, samimi sunumu ile habercilik anlayışındaki ezberleri bozan biri Murat Güloğlu. Haber izlenme oranlarında hızla yükselen Fox TV’nin hafta sonu haberlerinin sunuculuğunu yapan Güloğlu’yla, medyanın günümüz halini, kanallarının başarı sırrını ve renkli kişiliği ile ekrana yansıttıklarını Rota Haber için konuştu. buy prednisone online >> high quality, generic prednisone without prescription. cheap generic prednisone, generic prednisone generic trade name Yaptığı yayınlar kadar haber sunuş tarzı, yorumları ile de dikkat çeken ve sevilen Murat Güloğlu aynı zamanda iyi bir gezgin. Başarlı sunucu hakkında merak edilenleri tüm samimiyeti ve enerjisi ile okuyucularımız için paylaştı.

ÖNÜMÜZDEKİ ON YILA BU HABERCİLİK ANLAYIŞI DAMGA VURACAK

FOX TV uzun zamandır haberin zirvesinde bir kanal oldu. Kanalın haber denilince akla gelen üç ismi var bunlardan hafta sonu haberlerine damga vuran isim sizsiniz. İzleyici ile haberler arasındaki alışılmış ‘soğukluk’ FOX TV ile aşıldı, işin ilginç yanı da Fatih Portakal’ın da İsmail Küçükkaya’nın da sizin de kesinlikle farklı tarzlarda olmanız. Peki Sizin bu kadar sevilmenizi siz neye bağlıyorsunuz? Ötesinde haber bültenlerindeki bu yeni anlayışı nasıl yorumluyorsunuz?
Teşekkür ederim öncelikle. Şunu söylemek gerekiyor ki sadece haber olarak değil, tüm içerikler olarak kanallar arasında da zirvede yer alan bir kanalız. Bu toplu bir başarı.  Evet Fox Haber Ailesi alışılmışın dışında işlere imza atıyor. Özellikle de son yıllarda bu fark daha da ortaya çıkmaya başladı. Eminim ki önümüzdeki en az 10 yıla bu habercilik anlayışı ve tarzı damgasını vuracak.
Haber bültenlerinin geneline bakıldığında bizim konuşan bir bültene imza atmamız, düşüncelerimizi vicdanlı ve samimi bir şekilde dile getirmemiz, haklının yanında durarak, haksızlığa geçit vermeyişimiz ve izleyicinin bunu benimsemesi haber merkezimizi daha da motive ediyor.
fatih-portakal-murat-guloglu

FATİH PORTAKAL VE İSMAİL KÜÇÜKKAYA İLE FARKLI OLMAMIZ KADAR DOĞAL BİŞEY YOK

Fatih ve İsmail’le tarz olarak farklı olmamız kadar doğal bir şey yok. İyi ki de öyle. Bizi  hareketli, canlı ve güçlü kılan da bu. Ben biraz daha hiperaktifim o kadar. Fatih ‘le çok daha önceleri aynı haber merkezinde çalıştık, birbirimizi iyi biliriz. İsmail, takipçisi olduğum harika bir Ankara gazetecisiydi ve burada, Fox’ta buluştuk. Her ikisi de çok okuyup, dünyayı takip eden, sorup, soruşturan, kendilerini sürekli geliştirmeye gayret gösteren örnek gazeteciler. Biliyorum ki bizim yerimizde olmak isteyen onlarca arkadaşımız da var. Bu mesleğe gönül veren genç arkadaşlarımıza da rol model olabiliyoruz. Bunu görüyorum. Bu farklılıkları bir araya getiren, aynı potada başarıyla eriten Genel Yayın Yönetmeni’miz Doğan Şentürk’ün mahareti burada esastır aslında. Bizleri bir araya getirip, buluşturdu. Orkestrayı uyumlu bir şekilde yönetmektir gerçek idarecilik. Her birimiz farklı enstrumanlarız belki ama güçlü tınılarımız var. Tarzlar farklı olsa da bizleri aynılaştıran vicdanımızdır. Haberciliğe duyduğumuz, özgürlüklere duyduğumuz özlemdir. Mütevazı olmayalım; bizler mesleğimizi dünyanın her tarafında gayet güzel yapabilecek insanlarız, gazetecileriz. Hem yerel, hem globaliz. Bu da bizi, haber merkezimizi farklı kılan önemli özelliklerden.

RENKLİ KIYAFETLERİME İLK BAŞLARDA ELEŞTİRİ GELDİ AMA…

Renkli kıyafetleriniz de ayrıca dikkat çekiyor Mehmet Ali Birand’ı anımsatıyorsunuz izlerken sadece kıyafetle değil aynı anda doğallığınızla da bu benzetmeyi  nasıl değerlendiriyorsunuz habercilik yolculuğunuza baktığımız da sizin hocanız gördüğünüz gazeteci kimdir?

Rahmetli Birand biz haberciler için yol gösterici ustaların başında olmuştur. Bilgisinin, birikiminin dışında mesela onun ekranda hata yapabiliyor olması ve bunun da son derece doğal olduğunu vurgulaması aslında üzerimizdeki o ‘mükemmel olmalıyım’ saplantısını bertaraf etti. Kusurlarınla, mükemmelleşiyorsun zira. Çünkü doğalı  bu. Kimse mükemmel değil  ve olamaz. Herkes kendisi gibi olursa bilgisini birikimini bu şekilde topluma ulaştırır, yorumunu özgünce yaparsa seyirci tarafından kabul görür tezi haklılığa kavuştu. Birand’a yalnızca saatler ya da kravatlarının rengiyle benzeşmek kolay hadise mühim olan entellektüel düzeyde onu ve onun gibi kafa isimleri yakalamak, bir adım öne geçebilmek. Hem toplumun gelişmesi hem de mesleğin ilerlemesi açısından önemlidir bu.  İlk başlarda eleştiri gelirdi renkli kıyafetlerime, ama zarfa değil mazrufa bakacaksın. Beni 5 yaşındaki çocuktan 85 yaşındaki dedeye, nineye kadar gökkuşağı renklerinde milyonlarca kişi takip ediyor. Herkese ulaşabilmeliyim. Ve ulaşıyoruz da çok şükür.

DOĞAN ŞENTÜRK YOLUNDAN GİDEBİLECEĞİM BİR LİDER
Hocam olarak da spesifik bir isimden bahsetmek istemem zira bir çok duayen denebilecek ya da genç yaşta mesleğinin zirvesinde olan yetenekli, bilgili, görgülü insanlarla çalıştım ve çalışıyorum da. Her birinden hem pozitif hem de negatif anlamda çok şey gördüm ve öğrendim. Sadece ne yapılması gerektiğini değil, ne yapılmaması gerektiğini de öğrendim. Tüm bu öğretileri alıp kendi içinizde harman ediyorsunuz ve özgün bir tarz çıkarıyorsunuz. Olması gereken de budur fikrimce. Gerek mesleki cesareti, gerek mesleğe, insanına, çalışanına olan inancı ile keskin zekası ile Doğan Şentürk örnek alabileceğim ve yolundan gidebileceğim bir lider isim. O yeni nesil habercilerin önemli bir ismi ve bugün bizler ve Fox Haber sıkı bir markaysa, çocuklarıma, torunlarıma gazeteciliğimi onurlu bir şekilde anlatabileceksem, bu onun kararları, cesareti ve kompleksizliği sayesinde olmuştur.
murat-guloglu-calar-saat
BİR ÇOK MESLEKTAŞIM SOSYAL MEDYADAN YAPILAN TAHRİKLERE KAPILABİLİYOR
 
Sosyal medyayı etkin kullanıyorsunuz bülten esnasında da okuyucu mesajlarını okuyup değerlendirme yapıyorsunuz öfkenizi yönetmek, eleştiri düzeyini ayarlamak konusunda zorlandığınız anlar canlı yayında oluyor mu? 
Öfke yok hayır. Ne haddime. Seyirciye, topluma yönelik öfke duymak asla haddime değil. Onlar için bülten hazırlıyoruz, programımızı topluma izlettirmeye çalışıyoruz, onları bilgilendirmeye, haberdar etmeye çalışıyoruz. Sıkıntımız örgütlü olarak sosyal medya yoluyla sataşan, tahrik etmeye gayret gösteren kötü niyetli insanlarla. Ne yazık ki bir çok meslektaşım bu tahriklere kapılabiliyor. Enerjimi bunlara harcamak istemem, harcamıyorum da. Kimi toplumsal olaylar o denli can sıkıcı ki sadece duruma, ihmallere, vurdumduymazlığa, adaletsizliğe, siyassetteki kimi olumsuzluklara öfke duyabilirim ancak. Hayata, olaylara bakış açınızla, sinir sisteminizi ayakta tutabilirsiniz. Bizim meslekte de bu çok önemli.

SİYASETE GİRSEM DE SLOGANIM EVİNİZİN OĞLU MURAT GÜLOĞLU

Evinizin Oğlu Murat Güloğlu bir slogan haline geldi, bu ifadeden yola çıkarak ailenin oğlu imajı ile ilerlemek sizin için nasıl bir duygu… Düşüncelerinizi ifade ettiğinizde her konuda çok sık ayrışan bir toplumla yaşarken tüm evlerin oğlu olmayı nasıl başaracaksınız?
Ortak noktalarımız bir hayli fazla aslında. Bunu zaten başarmış ve zaten böylesi sıkı sıkıya yaşayan bir toplumdan bahsediyoruz. Evet son dönemlerde biraz hırpalandık bu konuda ama akılla, mantıkla, sağduyuyla, konuşarak, anlaşarak, tahriklere kapılmayarak, toparlayacağız. Buna inanıyorum. Evinizin oğlu sloganını adınızın önüne koyup da dillendirmek kolaydır ama esas olan vatandaşın bunu size yakıştırmasıdır. Beyaz cam samimi olanla, samimiyetsizi çok rahat ayırıyor. Ailenin oğlu, seyirciyle aramızdaki bağı kuvvetlendiren önemli bir köprü oldu. Ne demek istediğimi, kim olduğumu bir sloganla anlattım ve sağlam kabul gördü. Markalar bu algıyı oluşturabilmek için milyonlar, milyarlar harcıyorlar yeri geldiğinde. Siyasete girsem de sloganım evinizin oğlu Murat Güloğlu’dur.

MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ VATANDAŞIN EN BÜYÜK DERDİ OLMALI 

Türkiye tarihinde görülmemiş olayların eşiğinden geçiyor, öte yandan medya yıllardır bu denli aşikar olmayan bir baskı ve susturma politikası ile şekillendiriliyor. Yayın durdurmalar, kanal kapatmalar, işten attırmalar, gözaltılar derken iş tutuklanmalara kadar vardı. Son günlerde medyanın yaşadığı tüm bu baskıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

cheap dapoxetine – super fast u.s. delivery. dapoxetine price uk . dapoxetine is used as a treatment for premature ejaculation. buy brand dapoxetine online safe brand dapoxetine mail order. men’s health. canadian pharmacy, cheap prices, low prices, all medications are  generic dapoxetine !

Medya özgürlüğü, basın özgürlüğü aslında biz basın çalışanları kadar vatandaşın en büyük derdi olmalı. Gerçek haber duymak istiyorlarsa, yalanla, dolanla beyinleri doldurulmadan ya da sansürlenerek duyamadığı haberlerle bilgisiz kalarak ilgisizleşmekten hoşlanıyorlarsa ya da ‘aslında ne oldu’ğunu merak etmiyorlarsa sorun yönetimin tavrından ziyade, biraz da vatandaşın tavrındadır bana kalırsa. Kamuoyunun duyarlılığının artması, vicdanının daha da berraklaşması gerekiyor ki, idareciler için denetleme unsuru olabilsin. Neyseki sosyal medya var ama yeterli değil elbette. Nazım’ın ‘akrep gibisin kardeşim’ dizeleri geliyor akıllara. Gönül ister ki, Fox gibi mecralar çoğalsın.

TUTUKLU MESLEKTAŞLARIMIZIN EN YAKIN ZAMANDA ÇIKACAKLARINA İNANCIM TAM

Fatih Portakal Silivri’deki tutuklu gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar için Umut Nöbeti tuttu, sizin böyle bir tavrınız olacak mı? Tutuklu otuzun üzerinde gazeteci var şuan cezaevinde tutuklu gazeteciler adına yorumunuz nedir?
Özgürlükler nerede baskı altındaysa, bizler oradayız. Bu bugün umut nöbeti olur, yarın başka bir nöbet olur ama olur. Programlarımızda, haberlerimizde yorumlarımızı, eleştirilerimizi sürekli dile getiriyoruz ya da getirebiliyoruz neyse ki. Özgürlükler bireyi birey, toplumları toplum yapar, ilerlemeyi sağlar, diğer toplumlar önünde başının dik durmasına sebebiyet verir. Aksi gerçekleşiyorsa toplumun, ülkenin gelişmesi istenmiyor demektir. Tutuklu meslektaşlarımızın da yakın zamanda çıkacaklarına inancım tam.

GAZETECİLERİN SERMAYESİ GÜVENİLİRLİK VE TUTARLILIKTIR

Çok fazla seviliyorsunuz hafta sonu haberlerinden akşam ana haberde yakın zamanda sizi görecek miyiz?
buy prednisolone 40 mg generic prednisone 20mg order prednisone
Estağfurullah. Bu sevginin hakkını vermek gerek. Ne güzel ki inandığınız, samimiyetinizi ortaya koyduğunuz bir iş yapıyorsunuz ve insanların gözlerindeki sıcaklıkta sizi ne kadar sevdiklerini görüyorsunuz. Bu harikulade bir durum. Ömrümüz olursa, tabii ki göreceksiniz ana haber günlerimizi. Sabah haberleri, ana haber bültenleri için ciddi bir hazırlanma süreci aslında. Tabii zemine göre yol tutmak gerekiyor. Bugün hafta sonu sabah haberlerinde başka, hafta içi sabah haberlerinde başka bir Murat Güloğlu, ana haberde ise bambaşka bir Murat Güloğlu göreceksiniz. Yayın saatinize göre ve programın yapısına göre hal ve hareketler de değişecektir elbette. Ama içerik, samimiyet aynı kalacaktır. Biz gazetecilerin sermayesi bilgi birikimin yanı sıra en önemlisi güvenilirlik ve tutarlılıktır. Bundan asla taviz vermeyiz.

FOX TV’DE DÜNYA ÇAPINDA SAĞLAM BİR İŞ ÇIKARIYORUZ 


Hükümet yanlısı, cemaat yanlısı, muhalif, havuz, yandaş derken medya içinde de çok fazla ayrımda FOX TV ise bağımsız haber almak isteyenlerin sığındığı bir liman gibi izlenme rakamlarına göre, siz Türk televizyonlarına bakarak kanalınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Kanalım işini atarax : – manifestations mineures de l’anxiete. – premedication a l’anesthesie generale. -… atarax reviews iyi yapan, vicdanlı, özveri sahibi, vatanını, milletini seven, özgür düşünceli insanlardan, çalışanlardan, yöneticilerden oluşan bir yapı. İçimizde her renk, her düşünce barınabiliyor. Ve bizler bu sayede özgürce çalıştık, evrensel düzeyde kurumumuzu önemli bir yere getirmeye gayret gösterdik ve başardık da. Bugün dünya çapında sağlam bir iş çıkarıyoruz ortaya. Bundan son derece memnunum. İçe kapanıp da birbirini gazlayan ya da birbirinin altını oyan insanlar ve düşünceler yok burada. Son derece demokratik bir ortamda işimizi yapıyoruz ve sonrasında sevdiklerimizle hayatımıza bakıyoruz. Gece gündüz komplo teorileri kurarak, dedikodular yaparak kimileri gibi hayatı birbirimize zehretmiyoruz. Sadece medyada olan, sadece televizyonculuk yapan bir işyeri olduğumuz için, göbekten birilerine, bir şeylere bağlı olmadığımız için kuyruğumuz da başımız da son derce dik. Bu dik duruşu yermek yerine, ondan örnek almak gerekiyor.

Yıllardır habercilik yapan bir gazeteci olarak Türkiye’de yaşanan son yıllarda en çok etkilendiğiniz ve yeteri anlamda gündemde kalmadığını düşündüğünüz haber hangisi oldu?

Bizler mümkün mertebe her konuda duyarlı yayınlar yapıyoruz. Bana kalırsa bu konuda da işimizin hakkını veriyoruz.

ÜÇ GÜNLÜK DÜNYA EFENDİ GİBİ SAYGI DUYARAK YAŞAMAK GEREKİYOR

Sosyal medyadan da takip edildiği üzere seyahat yazıları kaleme alıyorsunuz, bu anlamdaki çalışmalarınızı anlatır mısınız seyahat sizin için haberciliğe göre bir rahatlama vesilesi mi yoksa aslında yapmak istediğiniz işin bir farklı hali mi?
Seyahatlerimi önemsiyorum. Boş vaktimin olduğu her an yeri yerler görüp, yeni insanlarla tanışıp, dünyanın farklı coğrafyalarını keşfetmek istiyorum. Memleketin çoğu yerini bu merak ve istekle gördüm. Dünyayı da bu istekle ömrüm ve sağlığım olduğu sürece gezip dolaşacağım. Gittiğim yerleri kameramla çekip, izleyicilerimle paylaşmak da ayrı bir keyif zaten. Gayet olumlu tepkiler alıyorum bu konuda. Dünyanın diğer memleketlerini gördükçe, insanlarını tanıdıkça Türkiye’mizde neden birbirimizi bu kadar hırpalıyoruz ki soruları da geliyor aklıma. Nihayetinde üç günlük dünya. Sıran geldiğinde gideceksin. Efendi gibi, saygı duyarak yaşamak gerekiyor.
Murat-Guloglu-kimdir

TELEVİZYON İÇİN YARATILMIŞIM BEN

Renkli bir kişilik olarak bir gezi/seyahat programı yapmayı düşünüyor musunuz?

Televizyonda her an, her şeyi, her programı yapabilirim. Farklı işlere de imza atabilirim. O nedenle kimse şaşırmasın. Televizyon için yaratılmışım ben. 


SOSYAL MEDYANIN BAŞARIMIZDA KATKISI BÜYÜK
Sosyal medyayı kullanıyorsunuz yeni nesil iletişim ağlarından olan sosyal medya için bir haberci gözüyle yorumunuz ne olur? 
Sosyal medya olmazsa olmazımız. Herkesin elinin altında nihayetinde ve çok aktif bizim insanımız. Ancak özellikle twiterdaki yazılan çizilenlere sorgulamadan inanmamız sıkıntı yaratabiliyor çoğu zaman. Televizyon ya da gazete evet önemli ama twitter, facebook, instagram ve daha nice sosyal medya mecraları, ağırlığını hep hissettirecek hayatımızda. Bizler de bu alanları kullanarak ulaşamadığımız, insanlara ulaşabildik. Bu konuda gayet iyiyiz. Başarımızda katkısı büyüktür, sosyal medyanın.

 

 

 

 

About kadinmagteam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply