Yüksek topuklu ayakkabılar ve ayak sağlığı

By on 12 Mart 2014

Yüksek topuklu ayakkabılar mı önemli yoksa sağlığımız mı? Sizin için hangisi öncelikli? Ben ikisini de istiyorum diyorsanız bu önerilere dikkat!..

Genellikle yüksek topuklu giyen hanımlar ayak ağrıları, bunyonlar, nasır, nasır ve çekiç parmak gibi başka sorunlarla karşı karşıya gelirler. Podiatrik Tıp Birliği tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kadınların yüzde 83’ü giydikleri ayakkabı ile ilgili bir ayak sorunu olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek topuklu ayakkabılar giymek kadınların her ne kadar çok sevdikleri bir faaliyet olsa da, ayak sağlıkları için bazı önlemler almaları zorunluluktur.

Nasır nedir?

Aynı zamanda “helomas” olarak bilinen nasır, basınç ve bir sürtünme nedeniyle meydana gelen sertleşmiş ve kalınlaşmıs deri tabakalarıdır. Nasır, yükseltilmiş yumru seklindedir ve derinin kendini korumak için bir yol olarak genellikle konik veya dairesel şekillerde form almış halidir. Nasır rahatsızlıklara neden olabilir ve üzerlerine basınç uygulandığı zaman bazen acı verici olabilir. Nasır, bazen kuru, pul pul, mumsu, veya saydam deri ile karakterizedir.

Nasır ve yüksek topuklar

Ağrıya neden olan nasırlar, ayağınızın doğal şeklini daraltan sıkı ayakkabı giyilmesi sebebiyle gelişir. Ayak hastalıkları uzmanı Stuart Mogul ’ a göre; ağrının ana sebebi yüksek topuklu ayakkabılar giymekten başlıyor. Diğer önemli faktör ise ayaklarımızı olduğundan daha küçük bir formun içine sokuyoruz. Üstüne üstlük tüm ağırlığımızla, hele bir de kilo probleminiz varsa cabası; onun üstüne çıkıp bir de kenarlarda kalan küçük parmaklarımızın ezilmeden ötürü ayak ve parmaklarımız kendisini korumak için üzerlerinde oluşan nasırların bakımını yaptırmakta imtina ediyoruz. Aslında `bu nasirlar küçükken tedavi edilebilseler` diyor uzman, `küçük rötuşlarla neredeyse nasırsız ve mükemmelliğe yakın bir bebek ayağını yakalamak mümkün olacak`diye açıklama getiriyor.` Tirnak batiklarindan hiç bahsetmiyorum bile ama neyse artık batık tırnaklar çekilmeden tedavi edilebilmekte` diye ekliyor sözlerine…

Nasır tedavisi nasıl yapılır?

Yüksek topuklu giyildiğinde bünyon kemiği kötüleştirebilir,  tırnak batığı oluşumu riski  artar, yoğun nasır oluşumu gözlenir, ayaklarda osteoartrit riskini artırır ve ağrıları yoğunlaştırır. Neyse ki; bu gibi problemlerin artık çözümü mevcut. Nasır tedavisinden önce nasırın nasıl oluştuğuna bir bakalım arzu ederseniz.

Öncelikle nasırın oluştuğu yerler sürtünme ve basıncın olduğu nokta veya bölgelerdir. Nasır olan bölgede hastaları rahatsız eden şey nasırın kendisinden ziyade, sert nasırın içerideki sinir ve yumuşak dokuya yaptığı basınçtır. Genellikle V formunda olan nasırlar hep aynı noktaya sancılı bir yaklaşımla rahatsızlık verirler. Nasırların oluşma sebebi ise derinin hemen altındaki sinirler, damar ağı v.b faaliyetleri sürdüren bölgeleri, aşırı sürtünmeden korumak için kendisini muhafazaya almasıdır.

Nasırların oluştuğu yüzeyler kısaca ayak tabanı(Ayak tabanı yüksekliği olan kişilerde oluşum çok daha hızlıdır), Parmak yüzeyleri, parmak araları, topuk altı, topuk arkasında olarak sıralanabilir. Bazı meslek gruplarında çalışan kişilerin bu rahatsızlığı yaşaması meslek hastalığı olarak düşünülebilir. Mesela otelcilik, Garsonlar, sporcular, pazarlamacılar v.b işlerde çalışanların bu rahatsızlığı yaşaması çok normaldir fakat bu konuda doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir.Ayağınızı sıkan ve formu dar olan ayakkabılarla nasır ve diğer muhtemel ayak rahatsızlıklarına davetiye çıkartır.

Nasırın tedavisi bir süreçtir. Bir kerede tamamlanması hem mümkün değildir hem de doğru değildir.Nasırdan kurtulurken öncelikle hayatımızdan nasırın oluşmasıyla alakalı noktaları elimine ederek(hayatımızdan çıkararak)konuya başlamalıyız. Nasır tedavisi fasılalarla yapılan bir tedavidir.Bir kerede temizlenmemesinin nedeni, vücut kendisini korumaya alarak daha fazla ve süratte nasır üretmeye başlamasının önüne geçmektir. Nasırın yoğunluğuna gore 2 ila 6-7 ziyaret arasında değişebilen sürede nasırla mücadele edilmelidir. Bu arada podoloğun tavsiyede bulunacağı ev ödevlerini yapmak kaydı ile..

Diğer önemli nokta ise piyasada satılan asitli nasır bantlarının özellikle şeker hastaları tarafından bilinçsizce kullanımından kaynaklanan derin ve geri dönülmez yaralar ve yaralanmalardır. Tavsiyem nasır tedavisi için bir uzmandan yardım almanız ve bu doğrultuda tedavi olmanızdır. Sağlıkla kalın.

About Natalia Şen

1974 Alma-ata Kazakistan doğumlu.ilk ve orta öğrenimini Kazakistan’da tamamladıktan sonra üniversite öğrenimini Rusya Federasyonunda tamamladı ve bu dönemde halen evli olduğu eşi ile tanıştı, evlendi. İlk güzellik salonu işletmesini 1992 yılında ablasının (Dermatoloji Uzmanı)sahibi olduğu salonda muhtelif prosedürlerde dersler almaya başlayarak ve hizmet vererek, işletme deneyimlerini kazanmaya başlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Milli Eğitim Bakanlığının açtığı kursları başarıyla tamamlayarak sertifikasyonunu tamalamış ve başta MM Bahçeçik , Trio ve Toni&Guy gibi A Plus bakım salonlarında, El-Ayak bakım bölümü sorumlusu olarak uzun yıllar çalışmış ve 2012 yılında , halen yapmakta olduğu podoloji mesleğine adım atmıştır. Geçen sürede Almanya’dan sertifikasyonunu tamamlamış ve mesleği ile ilgili bir çok yerli ve Alman uzmanlardan bire bir dersler almış ve hatta bir çok yetişdirdiği öğrenciler Almanya’dan onaylı sertifikasyonlarını tamamlamışlardır. Halen aile şirketi olan PodyArt’ta uzman podolog olarak öğrenci ve müşterilerine hizmet vermektedir.

One Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply