Türkiye ve Dünya’nın En İyi Dalış Noktaları

By on 01 Temmuz 2013

Türkiye, coğrafi yapı sebebiyle, denizleri ve gölleriyle birçok dalış noktasına sahiptir. 20-30 yıl önce tüm dalışlar İstanbul’da yapılabiliyordu. Marmara’da Yassıada, Sivriada’da dalışlar yapılabilmektedir. Fakat buralarda görüş mesafesi dalış yapmak için çok uygun değildir. Çeşme, Çanakkale, Ayvalık, Marmaris, Datça, Kaş, Fethiye, Kemer, Bodrum gibi pek çok bölgede birbirinden keyifli dalışlar yapabilir, deniz canlılarının evine konuk olabilirsiniz. Dünyada ise denize kıyısı olan hemen hemen her yerde dalış yapmak mümkündür. Bunların arasında en ünlüsü ve bize en yakın olanı Kızıldeniz’dir.

14 yaşını doldurmuş herkes dalış yapabilir

Sanırım ben dalış yapmış olsaydım maceracı ruhumdan dolayı batık gemileri araştırırdım. Sualtı bize ait bir dünyanın farklı bir boyutu aslında. Ama biz sadece o uçsuz bucaksız mavilikten çoğunlukla balıkları biliyoruz. Sualtı fotoğrafçılığı yapıp balıklar haricinde ki mavi derinliklerin güzelliklerini de keşfederdim.Ya da bir deniz kızı yakalamaya çalışırdım:)

Sizleri için gidilebilecek en yakın mesafede ki en güzel dalış noktalarını araştırdım. Kimbilir belki birgün sizde masmavi derinliğin sırlarını keşfetmeye karar verirsiniz.

gelibolu_saros_korfezi

SAROS KÖRFEZİ

Ege Denizi’nin kuzey doğu kesiminde yer alan ve karmaşık girdaplar çizen akıntılar nedeniyle de kendi kendini temizleyebilen bir körfez olan Saros Körfezi, 300 türe yakın deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Saros Körfezini çekici kılan diğer bir unsur ise yakın tarihe tanıklık ediyor olması. İngiliz mayın gemisi Lundy, Çanakkale Büyük Kemikli burnunda 28-30 metre derinlikte yatıyor. Lundy’nin Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayan İngiliz donanması tarafından kaderine terk edilerek batılırıldığı sanılıyor. Majestik, İngiliz ve Anzak filikaları gibi batıklarla Çanakkale Savaşı’nın izleri sürülebilir, aynı zamanda mor süngerler, siyah mercanların olduğu muhteşem sualtı faunusuna hayran kalabilirsiniz.

Son zamanlarda Özel Çevre Koruma Kurulu tarafından buranın bir bölgesi Özel Çevre Koruma Statüsü altına alındı. O şekilde de doğa mirasının sürdürülebilirliği ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor. Kurulan sualtı parkında yapay resif dediğimiz suni balık yuvaları oluşturulup, onların altına bir takım objeler yerleştiriliyor. Yapayda olsa ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

About Hülya Çatalbaş

9 Comments

 1. rula

  28 Mart 2013 at 23:22

  aslında dalmak çok hoş olabilir. ama benim gibi sudan korkanlar için tedirgin edici olabilir.

 2. demir

  28 Mart 2013 at 23:24

  harika bir yazı muhteşem yerler

 3. sanem

  29 Mart 2013 at 09:35

  bir kez büyük akvaryumda dalış yaptım. harikaydı. bu koylardan birinde yaptığımı düşünemiyorum. harika olur.

 4. Scully

  29 Mart 2013 at 10:50

  Dalış noktası denilince akla hemen Mısır daki resifler gelir. daha renlkli tablolar varmıdır bilemiyorum. Harikadır.

 5. çançan

  29 Mart 2013 at 12:58

  ya buralar harika yerler. hayatımda hiç dalış yapmadım. çok merak ettim. bu yaz için değişiklik olabilir kendi adıma. fiyatları nasıl acaba?

 6. pınar

  29 Mart 2013 at 17:52

  sanırım daha çok erkekler dalışla ilgileniyor Türkiye’de

 7. H

  30 Mart 2013 at 18:01

  Müthiş bir zevk. Herkese tavsiye ediyorum.

 8. İLKNUR

  30 Nisan 2013 at 14:10

  Gerçekten sualtı bambaşka bir dünya,..ve bu dünyaya o kadar yakın bir ülkede yaşıyoruz ki, her köşesi ayrı bir cennet..Denizin altının üstünden güzel olduğunu, ve Türkiye’nin eşsiz bir coğrafyaya sahip olduğunu tekrar anlamamı sağlayan Taka Diving&SC ailesine sonsuz teşekkürler..Korkularımı yenerek suyun altını keşfetmemi ve bu güzellikleri görmemi sağladınız..Güven ve emek ile..
  Bunu keşfetmek isteyen herkesi dalış yapmaya davet ediyorum.Bence hiç vakit kaybetmeden başlamalısınız..

 9. buse

  04 Temmuz 2013 at 00:05

  Bu yazıyı okuyunca dalasım geldi o mavi sulara.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply