Sosyal Medyanın Zararları

By on 24 Nisan 2013

Sosyal medya aslında zararsızdır. Zarar veren insanların kendileri ve bilinçsiz kullanıcılardır. Peki insanlar bu platformlar üzerinden başka insanlara nasıl zarar verebiliyorlar? Sosyal medyayı kullanarak kendimize nasıl zarar veriyor olabiliriz?

 • Sosyal medyayı kullanarak paylaştığımız, yazdığımız hiçbir şey kaybolmuyor. Bu nedenle geleceğini düşünmeyen kullanıcıların ileride başını derde sokacağı aslında çok açık. Bunun farkına varan kullanıcılar apolitikleşmekte ki bu da aslında apayrı bir sorunu ortaya çıkarıyor. Bizi özgürleştirdiği gibi susturan bir yapısı da var sosyal medyanın.

 • İşverenler çalışanlarını ve çalışan adaylarını sosyal medya üzerinden daha sık denetler oldular. Artık her çalışan patronunu ve patronunun kontrol ediyor olabileceği hesapları kendisinden uzak tutmaya çalışmakta. Bu durumda bazılarını paranoyalara itmekte.

 • Sosyal medya birçoklarına göre düşünülenin aksine toplumsal tepkiyi öldürüyor. Sokağa çıkmak için birbirini yüreklendiren insanlar tüm söyleyeceklerini sosyal medya üzerinden söyledikleri için sokağa çıkma gereksinimi duymuyorlar.

 • Sosyal medya ile telif hakları sıkıntıları arttı. Artık herkes içerik üreticisi. Herkes birşeyler yazıyor, çiziyor. Ancak takip işlemi çok zor olduğundan sizin oluşturduğunuz içeriğin bir başkası tarafından kullanılmasının önüne şuan için dünyadaki hiçbir yasa etkili bir biçimde engel olamıyor.

 • Psikolojik olarak değerlendirmek gerekirse sosyal medya neredeyse tüm kullanıcılarını çift kişilikli olmaya itiyor. Birinci kişiliğiniz normal haliniz iken ikinci kişiliğiniz sosyal medyaya özel haliniz.

 • Herkesin mutlu, sorunsuz ve sürekli eğlenen halini görüp çok daha büyük psikolojik sıkıntılar yaşayan insanların sayısı ise her geçen gün artıyor.

 • Sosyal medyanın günümüzdeki trendi beğenilmek. Ne kadar beğeniliyorsanız o kadar kusursuz bir insanmışsınız gibi hissettiriyor. Böylelikle narsisizm (kişinin kendisine tapması) sosyal medya kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri haline geldi.

 • Sosyal medya sayesinde kolaylaşan iletişim beraberinde tanımadığımız insanlara çabuk güvenmeyi de getirdi. Eskiden anneler çocuklarına tanımadığın biri sana şeker verirse alma derdi şimdi ise tanımadığın insanları Facebook’ta kabul etme diyor.

 • Sosyal medyada aslında gizlilik herşey demek. Gizlilik ayarlarını doğru yapmayan kullanıcılar (özellikle kadınlar ve çocuklar) büyük zararlar görebiliyorlar. Özellikle çocuk pornosu Facebook’ta bir sektör haline gelmiş durumda.

 • Sosyal medya aldatma sebebiyle boşanma ve ayrılıklarında bir numaralı sebebi olmaya başladı. Facebook ya da Google gibi servisler neyi ne zaman arattığınızın bilgilerini tuttuğundan eşinizin ya da sevgilinizin bilgisayarınızla geçireceği beş dakikanın sonunda yıllar boyunca neler yapıp ettiğinizi öğrenebiliyor olması şifrenizin ve bilgisayarınızın kişiye özel olması gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatmalı. Şifrenizin bir yabancının eline geçmesi durumundan söz etmiyorum bile.

 • Sosyal medya anlık bilgi akışını sağlamış olsa da aynı zamanda bilgi kirliliğine de sebep olmakta. Sosyal medya üzerinden aslında olmamış şeyleri olmuş gibi gösteren, tek işi bunlarla uğraşmak olan yeni insanlar türedi. Artık toplumları manipüle etmek çok daha kolay.

 • Sosyal medya ile birlikte şirketler daha şeffaf. Ancak bu şeffaflık her zaman çokta iyi değil. Binlerce çalışanınızdan biri sosyal medya aracılığı ile yürütmekte olduğunuz gizli bir projenizi yanlış bir tweetiyle halka açıklayabiliyor.

 • Sosyal medya üzerinden yalan beyanda bulunmak oldukça kolay. Bu nedenle şirketler arasında sosyal medya üzerinden büyük savaşlar dönüyor aslında. Ömrü boyunca hiç görmediği bir ürünü eleştiren sahte kullanıcılara rastlamaya başladık. Çeşitli özel forumlarda, sözlüklerde sırf bu işi parayla yapan kullanıcılar var artık.

 • Sosyal medya hiç durmayan sürekli hareketli bir platform. Bu nedenle çalışanlar çoğu zaman işlerini bırakıp sosyal medya ile ilgilenir oldular. Bu durumda şirketlere ekstra eleman maliyetleri olarak dönmeye başladı.

Sosyal medya aracılığıyla görebileceğimiz zararları en aza indirgemek bizim elimizde. Sadece yapmamız gereken gerçekleştirmeden önce düşünmeyi alışkanlık haline getirmemiz.

 

About Haydar Özkömürcü

Kadinmag.net yazarı. Sosyal medya meraklısı. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte. Google+’cı Olmak ve Twitter’cı Olmak adında 2 kitabı var.

6 Comments

 1. Selda

  24 Nisan 2013 at 17:18

  Bizim iş yerinde Facebook’u yasakladılar. Facebook’ta arkadaşlarımızla muhabbet etmekten çalışamaz hale gelmiştik 😀

 2. Nuray

  24 Nisan 2013 at 17:24

  Facebook yüzünden abimle yengem boşandı. Yengemi Facebook ta başka bir adamla yazışırken yakaladı abim. Altlı üstlü oturuyoruz. Abimin elinde yengemi zor aldık az kalsın katil olacaktı. Facebook yüzünden bir sürü cinayet işlendi. Az daha bu cinayetlere bir yenisi eklenecekti

 3. Hulya

  24 Nisan 2013 at 17:26

  İş yerinde Facebook’u yasaklamak doğru mu Haydar bey? Şirketin buna hakkı var mı ?

  • Hola Mola

   04 Mayıs 2013 at 12:58

   Çoğu şirkette yasak artık. Belki hakkı yoktur ama insanlar facede çok vakit geçiriyorlar artık. Gerçi yasaklasalarda bu sefer herkes cep telinden giriyor. Ne kadar engel olabilirler ki sosyal medya çılgınlığına.

 4. feslegen

  04 Mayıs 2013 at 12:54

  Bir arkadaşım var ne zaman yanına gitsem telefonuyla uğraşmaktan dediklerimi anlamıyor bile. İki muhabbet bile edemiyoruz. Ne kadar kötü.

 5. Pingback: Sosyal Paylaşım Siteleri Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply