Moda dünyasının yeni tasarımcıları seçildi!

By on 02 Haziran 2015

Moda dünyasına yeni soluklar kazandırmak amacıyla düzenlenen “23. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması”nda dereceye girenler belli oldu. Sektöre kazandırdığı isimlerle Türk moda endüstrisinin gelişiminde önemli yer tutan yarışmada birinciliği Merve Odabaşı Doğu kazandı. 

Dereceye giren genç tasarımcılar ödüllerini Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ile İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Jüri Başkanı Cem Altan’ın elinden aldı. İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi yarışmayla ilgili değerlendirmesinde global rekabet koşullarının piyasa dinamiklerini kökten değiştirdiğini belirterek, “Sektörün gelecek kurgusunda moda ve marka yaratma, özgün tasarımlar yapma, dizaynırlar yetiştirme ve ileri teknolojiye dayalı üretim yer alıyor” dedi.

35 bin imalatçı, 19 bin ihracatçı firma ve 490 bin çalışanı ile yılda yaklaşık 19 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini hatırlatan Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelecek kurgumuzda tasarım her zaman ilk sırada yer alacak”
“Yatırımlarımız, üretimimiz ve istihdamımızla Türkiye ekonomisinin dinamosuyuz. Sektörümüz bu başarıyı ‘yenilik ve dinamizme’ olan inancı ile yakaladı. İnsan kaynağına ciddi yatırım yapıyoruz.

Uluslararası alanda iddiamızı sürdürebilmek için trend belirleyici ülke olma, yurtdışında mağazalaşma, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz ve organizatör ülke olmamız gerekiyor. Bu yıl 23’üncüsünü düzenlediğimiz Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması sayesinde her yıl sektöre yenilikçi gençlerimizi katıyoruz. 2023’de 60 milyar dolar ihracat hedefiyle yola devam eden hazırgiyim sektörünün gelecek kurgusunda tasarım her zaman ilk planda yer alacak ve önemini koruyacak. Bu gece ödül alan gençlerimizi kutluyor ve Türk moda sektörünün geleceğine ışık tutmalarını diliyorum.”
Birbirinden iddialı 10 koleksiyonun yarıştığı finalde birinciliği elde eden Merve Odabaşı 20 bin, ikinciliği kazanan Arzu Baykar 15 bin, üçüncü olan Eren Tüneli ise 10 bin lira para ödülü kazandı.

Sektörün ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin katıldığı gecede ilk üçe giren tasarımcılar ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle yurtdışında bir yıl moda ve dil eğitimine gönderilecek. Moda Tasarımcıları Derneği de üç gence üyelik hakkı verdi.

 FOTO GALERİ: 

merve-odabasi-dogu

Sayfalar: 1 2 3 4

About kadinmagteam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply