Maria’dan unutulmaz lezzetler

By on 21 Ekim 2015

İstanbul ve Yunanların kalplerinde ayrı bir yere sahip Maria Ekmekçioğlu hatıralarındaki mezeleri paylaşıyor. “Rum mezelerini en iyi kim yapar?” sorusuna verilen cevap Maria Ekmekçioğlu’dur. Kendi elleriyle hazırladığı birbirinden leziz mezelerin tarifleri İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Hatıramdaki Mezeler’de.

Çilingir sofrası geleneği

Çocukluğunun kışlarını İstanbul’da, yazlarını ise Kınalıada ve Heybeliada’da geçiren Maria Ekmekçioğlu’nun yemek yapma aşkı o zamanlara dayanıyor. Evde annesinin büyük bir özen ve zevkle hazırladığı, çeşit çeşit mezelerden oluşan ve dostları buluşturan çilingir sofrası geleneğini bugün Etiler’de bulunan Maria’s Restaurant’ta sürdüren Maria, İstanbullulara birbirinden güzel mezeler yapıyor.

Herkesin yapabileceği tarifler

Bu kitapta çocukluğundan beri öğrendiği Rum mezelerinin tariflerini herkesin yapabileceği şekilde verirken hoş anılarını da anlatıyor. Deniz ürünlerinden zeytinyağlılara, kızartmalardan hamur işlerine birçok tarifin bulunduğu Hatıramdaki Mezeler’de bulunan fotoğraflar iştahları daha da kabartıyor.

Hatıramdaki mezeler.indd

Maria Ekmekçioğlu’nu tanıyalım.. 

İstanbul, Kandilli’de doğan Maria Ekmekçioğlu çocukluğunun kışlarını İstanbul’da, yazlarını ise Kınalıada ve Heybeliada’da geçirdi. Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik’te 13 sene kaldı ve pastanesinde birbirinden farklı lezzetler hazırladı. 

Etiler’deki Maria’s Restaurant’ın da sahibi olan Maria Ekmekçioğlu, 15 senedir işletmecilik ve şefliğin yanı sıra çeşitli televizyon programlarında da sunuculuk yapmaktadır. Ekmekçioğlu’nun Gökçen Adar’la birlikte yazdığı, İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Bir O Yaka Bir Bu Yaka kitabının yanı sıra Yunanistan’da iki yemek kitabı yayımlandı.

Türkiye’de Mutfak Dostları Derneği, uluslararası Chaine des Rotisseurs ve Yunanistan’da Chef’s Club üyesi olan Maria Ekmekçioğlu’nun Alexandros, Apollon ve Pascal isimlerinde üç oğlu var.

About kadinmagteam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply