Kusursuz bir düğün için: Düğün dansı

By on 30 Aralık 2014

Gelinlik, Smokin, Yüzükler,  Davetiyeler… Her şey hazır.  Peki ya “düğün dansı”’nız ?  Düğün Dansı  artık ülkemizde de yeni yeni gelişmeye başlayan bir kavram olup, rüya gibi bir geleceğe atılan ilk adımda, düğünün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu özel günü seçecekleri müzikle, profesyonel eğitmenleriyle ve kişiye özel hazırlanan dans koreografileriyle hafızalardan silinmeyecek bir güne çevirmek isteyenler için yeni bir atılıma ön ayak olan Hande Kayacık Dance Company’nin kurucusu Hande Kayacık ile düğün dansı üzerine konuştuk… 

Öncelikle sizi tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz? Dansa nasıl başladınız?

Dansa üniversitede dans kulübünde başladım. Ben aslında 2002’de İTÜ Çevre Mühendisliğinden mezun oldum. Aslında çok severek okuduğum bir bölümdü. Hatta Amerika’da master programı için burs bile kazanmıştım. Ama dans tam o esnada beni sarmıştı. Bir çılgınlık yapıp dansı tercih ettim.

Çevre Mühendisliğinden nasıl oldu da Sportif Salon Danslarına gönül verdiniz? Zor bir karar olsa gerek.

Hande Kayacık :  Evet, farklı iki kulvar ama aldığım mühendislik eğitiminin dansa faydası olduğunu düşünüyorum. Özellikle analitik düşünme yeteneğinizi geliştirerek hareketleri daha farklı analiz ederek yorumlamanızı sağlıyor. Dediğim gibi Latin Dansları ile üniversite yıllarında tanıştım. Bir eğitim seminerinde antrenörüm ve dans partnerimle tanıştım. Çalışmaya başladık. İlk yarışmamızda aldığımız birincilikle hedeflerimizi büyüttük. Düzenli bir çalışma planı yaptık ve bugünlere geldik.

 Mühendislik kariyerinizi bir kenara bırakıp, dans ve beraberinde gelen hayata geçişiniz çevrenizce nasıl karşılandı?

Amerika’daki bursumu bırakıp burada dans etmek istemem başta ailem tarafından pek desteklenmedi, tahmin edersiniz. Zamanla danstaki başarımı ve aldığım ödülleri görünce, ailem ve arkadaş çevrem de destek vermeye başladılar. Milli sporcu olarak ülkemizi yurt dışında Avrupa ve Dünya Şampiyonası gibi 2 önemli yarışmada yer almamdan gurur duydular.

hande-kayacik-dance-companyGelelim Düğün Dansına… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Hande Kayacık :   Katıldığım 1-2 düğünde gelin ve damadın sağa-sola sallanarak bir şeyler yapmaya çabalamasına çok üzülmüştüm. Mesleğiniz gereği bu tarz şeylere ister istemez daha fazla dikkat ediyorsunuz. Bu kadar özel bir günde hele hele nikâhtan sonra yapılan İlk Dansta, bütün gözler onların üzerindeyken, misafirlerin de benim gibi daha estetik ve uyumlu bir görüntü görmek isteyeceklerini düşündüm. Bunun üzerine çalışmalar yapmaya başladım. Daha sonra bunu şova nasıl dönüştürüp farklı kılabiliriz diye düşündüm. Ve böylece Düğün Dansı markası ortaya çıkmış oldu.

 Dans edecek çiftlere hangi dansı yapmalarını öneriyorsunuz? Bu dansa nasıl karar veriyorsunuz?

Düğün Dansı, öncelikle çiftlerin tercih edecekleri müziğe ve gelinlik modeline uygun olacak şekilde seçiliyor. Tecrübelerime dayanarak çiftlere, zarif, etkileyici ve öğrenmesi de oldukça kolay bir dans türü olan Slow Dance veya salon dansları arasında yer alan Rumba dansını öneriyorum. Diğer bir yandan biraz daha sıkı çalışmayı göze alan çiftler için eğer gelinlik modeli de uygun ise Vals de yapabiliyoruz.

Derslerde nasıl bir program izliyorsunuz?

Hande Kayacık :  Ben koreografi ezberletmekten ziyade öncelikle dans etmeyi öğretmek taraftarıyım. Ezberlenen şeyler o günün heyecanıyla unutulabiliyor ya da çok yapmacık durabiliyor. Ben çiftlerimin sanki 40 yıldır dans ediyorlar da o günde lütfettiler de bir dans ettiler edasında olmalarını istiyorum. O nedenle, ilk dersler temel teknik dersler oluyor, bu derslerde dansın temeli, temel adım ve dönüşler ile temel figürler öğretiyorum. Daha sonra, seçilen dans müziğine ve gelinliğin modeline uygun dans koreografisini hazırlıyoruz. Son derste ise çiftin sahneye girişinden çıkışına kadar tüm detaylar birer birer prova ediyoruz. İsteyen çiftlerle düğün mekânına giderek orada son bir prova da yapabiliyoruz.

Dans müziklerini neye göre seçiyorsunuz?

Öncelikle kendi müzikleri ile gelen çiftlerin müziklerinin dans için uygun olup olmadığına bakıyorum. Eğer müzikleri yoksa o zaman onlara en güzel Düğün Dansı Parçalarından oluşan bir CD veriyorum ve hoşlarına giden müzikleri belirlemelerini istiyorum. Ben de çiftlere ders esnasında müzik konusunda yönlendirmelerde bulunuyorum.

Bu sezon en çok tercih edilen Düğün Dansı parçaları hangileridir?

Hande Kayacık: Yabancı parçalardan oldukça klasikleşmiş Historia D’un Amour, Andy Williams’ın Can’t Take My Eyes Off Of You ve Elvis Presley’in Always On My Mind en çok tercih edilen yabancı parçalar arasında yer alıyor. Bu sezonun popüler Türkçe parçaları ise tabiî ki Kenan Doğulu’dan Tencere Kapak, Yalın’dan Meleklerin Sözü Var ve  Zuhal Olcay’dan Pervane.

 

yildiz-altindas-dugun

Peki çiftlere ne zaman derslere başlamalarını tavsiye ediyorsunuz?

Hande Kayacık :  Büyük gün yaklaştıkça çiftlerin yapmaları gereken şeyler de artacağından çiftlerin dansı en son sıraya bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Düğün gününden 1-2 ay önce dans derslerine başlamak yeterli olacaktır.

Düğünden önceki bu 2 aylık süreç çiftlerin en yoğun oldukları dönem. Güzel bir Düğün Dansı için çiftlerin ne kadar zaman ayırmaları gerekiyor?

Evet, bu dönemin yoğun bir dönem olduğunu bildiğimiz için çiftlere hızlandırılmış paket programlar sunuyoruz. Bunun için 1’er saat süren 4-5 derslik çalışmalar yeterli oluyor.

 O kadar kısa sürede mi? Bu inanılmaz! Peki yapamayan, unutanlar olmuyor mu arada?

Bugüne kadar 1000’den fazla çiftin ilk dans koreografisine imza attım, şu ana kadar böyle bir aksilikle karşılaşmadık. Bundan sonrada olmaz umarım… Daha önce de dediğim gibi dansı ezberletmek yerine dansı öğretmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla dans onların hayatlarının sonuna kadar beraber keyifle paylaşacakları güzel bir hobiye de dönüşmüş oluyor.

Çok keyifli bir sohbet oldu. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben de çok keyif aldım, teşekkür ederim… Sevgiyle ve Dansla Kalın…!

Düğününde fark yaratmak isteyen gelin ve damat adayları, alacakları bu kısacık dans eğitimi ile dans etmeyi öğrenmenin yanı sıra, eşleri ile beraber hayatlarının sonuna kadar paylaşabilecekleri eğlenceli ve hoş bir hobi edinmiş olacaklar. Düğün dansı için eğitim alan çiftlerin çoğu, dansın eşleriyle paylaştıkları en güzel şey olduğu fikrindeler…                                         

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

HANDE KAYACIK DANCE COMPANY

Tel: (212) 288 10 02 – Gsm: (532) 474 40 00

E-Mail:   dans@handekayacik.com 

Web:   www.dugundansi.com

 

 

 

About Yıldız Altıntaş

Bulgaristan’da doğdum. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. Aslında İznik Meslek Yüksekokulu Seramik bölümü okudum fakat hayat şartlarından dolayı bölümümü yapamadım. Daha sonra evlendim ve çocuk sahibi oldum. İki yaşında Masal adında bir kızım var. Aklımda hep çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği vardı, çocukları çok seviyorum. Diyarbakır’a yerleştik eşimin tayininden dolayı. Burada yapılacak çok bir şey yok, küçük yer. Kızımla birlikte bol bol aktivite, etkinlik yapıyoruz, bunun yanında çocuk kitapları çok okudum, bu zaman zarfı içinde kendimce çocuklar ile ilgili yazılar yazmaya başladım. Eşim bu konuda bana çok destek oldu, Atatürk Üniversitesinde çocuk gelişimi okumam konusunda hep arkamda oldu. Şimdi öğrendiklerimi paylaşma ve annelere faydalı olma amacıyla Kadinmag.net'te yazmaya başladım.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply