Kadın ve Matematik

By on 15 Ağustos 2013

Matematik evrendeki her şeyin ifade edilebildiği bir dil ve bilimlerin kraliçesidir. Tarihe bakıldığında fazla kadın matematikçi bulunmamaktadır. Önemli kadın matematikçiler arasında, Hypatia, Sonja Kowalewsky, Sophie Germain ve Emmy Noether isimleri ilk akla gelenlerdir.

İskenderiyeli Hypatia (370–415), o zamanların üniversitesi kabul edilen İskenderiye’deki Museion’da felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir ve çağının yegane bilim kadını olarak bilinmektedir.

1776-1831 yılları arasında yaşamış Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof Sophie Germain,  eğitimini babasının kütüphanesindeki kitaplarla ve ünlü matematikçiler olan Lagrange, Legendre ve Gauss ile yaptığı yazışmalarla sağlamıştır. Ölümünden 6 yıl sonra Göttingen Üniversitesi  Sophie Germain‘e fahri doktora ünvanını vermiştir.

1850-1891 yılları arasında yaşamış olan Sonja Kowalewsky (Sonja Korvin Kroukowka), 15 Ocak 1850’de Moskova’da aristokrat bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş, küçük yaşından itibaren matematik çalışmaya başlamış ve öğrenim görmek için Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’ne gitmiştir. Matematiğe önemli katkılar yapmıştır.

Sonja’dan 32 yıl sonra dünyaya gelen, 1882-1935 yılları arasında yaşamış olan Emmy Noether’in modern soyut bilime katkılar yapmıştır. Almanya’da yaşayan Emmy, 1933’de Yahudi olduğu için Alman Nazizmi’nden kaçmak zorunda kalarak, ABD’ye göç etmiştir.

Günümüzde dünya da halen kadın matematikçi sayısı fazla değildir. Ancak, geçmişe oranla desteklenmekte ve sayıları azda olsa artmaktadır.

HABER: KADINMAG.NET – TÜRKİYE’NİN EN İYİ KADIN SİTESİ 

About Prof. Dr. Ayşe Kara Hansen

Ayşe Kara Hansen 1966 yılında doğdu. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisansını, ve 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Araştırmalarının büyük bir kısmını İtalya Trieste'deki Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (ICTP) Matematik Bölümünde yaptı. Uluslararası hakemli dergilerde makaleleri ve uluslararası bilimsel toplantılarda bildirileri bulunmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli seminerler vermiştir. Şuan Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

6 Comments

 1. serpil

  15 Ağustos 2013 at 18:34

  Bir bayanın matematik profesörü olması ne hoş. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Scully

  19 Ağustos 2013 at 15:52

  Bir kadın matematikçi ise, matematiği iyi ise ilişkilerinde müthiş güçlü olacaktır. Kadınların nasıl duygusal olduklarını, merhametli olduklarını, yelkenleri iyi niyetlerinden nasıl hemen indirdiklerini biliriz. Ancak Metametik biliyorsa duygusal olarak alacağı kararlarda matematik etkisi ile bence asla yanılmaz. Matematik mantık, analiz ve analitik düşünmek demektir. Buda beynin duygusal çalışan tarafına oranla kadının mantığını çalıştırmasını, sonuca giderken çok yönlü düşünmesini sağlarki erkeklerin var haline. Bu mantık sinsilersini bir de kadının sezgileri ile birleştirin :):) Matematik bilmeyen erkek mi ? İş te onu at çöpe gitsin.

 3. ceyda nur

  08 Mart 2016 at 17:12

  verim alamadım 😀

 4. ceyda nur

  08 Mart 2016 at 17:13

  verim alamadım ÇOK KÖTÜ TMM
  😀

 5. ceyda nur

  08 Mart 2016 at 17:15

  AMA YİNE DE ÇOK GÜZEL Bİ SİTE (B)

 6. BERKE nur

  08 Mart 2016 at 17:17

  EEE BENDE ÖYLE DÜŞÜNÜRÜM 😀

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply