Doğru allık seçimi nasıl yapılır?

By on 26 Aralık 2015

Her kadının makyajda ilk ve tek istediği sağlıklı ve fresh bir görünüm elde etmektir. Bunu da tabiki en iyi allıkla sağlandığını herkes bilir ama doğru allık seçimi de bayanların yaşadığı en büyük sorundur. Peki cilt tipinize göre nasıl bir allık seçmeniz gerekiyor, allık seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Sizler için bu hafta allık seçiminin ve kullanımının püf noktalarını anlattım. 

Cilt yapınıza göre allık seçin

Allık seçiminde ilk husus cilt yapısıdır. Cildiniz gözenekliyse yada akne problemi yaşıyorsanız içerisinde yoğun pigment olan ya da sim gibi kalın parlak teksturları olan allıklar gözeneklerinizi tıkar, daha sonrasında ise fazla yağ salgılanmasına neden olarak, makyağın dağılmasına ve dalgalanmasına neden olur . Bu yüzden olabildiğince mat allıklar kullanmanızı tavsiye ederim. Mat allıklar problemli ciltlerde daha uzun sure dayanır ve cilt problemlerinizi de saklar.

Beyaz tenli ama yanaklarınız kırmızıya dönükse; daha çok kayısı renklerini veya  daha sarıya yönelik şeftaliler tercih edin. Sarı – kırmızı rengi nötrlediğinden, allık renginiz daha net ve canlı gözükecektir.

Buğday tenliyseniz;  pembeler ve gül kurusuna dönük renkler daha canlı durur. Bunun sebebi buğday tenlerin tamamı sarıya dönuk olmasıdır. Sarının da kontrası sıcak yani kırmızı renkler olduğundan yüzde güzel bi contrast yakalarsınız.

Sarışınların da en büyük problemi; yüzlerinin makyajı yemesidir. Bu durumla karşılaşmamak için ilk olarak yüz geneline hafif bır bronz pudra uygulayıp, daha sonrasında istediğiniz  allık  renginini kullanırsanız problem ortadan kalkacaktır.

Esmerlerin yaptığı en büyük yanlış; bronz pudra kullanmaktır. Saç ne kadar koyulursa tende kullanılan renkler o kadar açık olmalıdır. Koyu saça en yakışan renk kesinlikle pembe tonlarıdır.  Koyu saç yüzü sert gösterdiğinden, yumuşak ve sıcak tonlar bir okadar ifadeyi canlandırır ve yumuşatır.

Unutmayın! Makyajda her zaman ön planda olması gereken zerafettir. Uyguladığınız renkler ne kadar size uyumlu olursa, o kadar zarif gözükürsünüz .

About Dinçer Balıkçıoğlu

1985 doğumlu. 10 yıldır işini aşk ve heyecanla yapıyor. Makyaj Uzmanı olarak dergi, gazete, tv, tiyatro, reklam, albüm, defile, klip, konser, katalog çalışmalarında yer almış, pek çok yerli ve yabancı markaya hizmet vermiştir. KanalTürk, Bugün Tv ve TV 8'de yayınlanan İşte Benim Stilim programında Makyaj Uzmanı olarak çalışmıştır. Halen çalıştığı markalar arasında Make Up For Ever, MAC, Nars ve Dolce&Gabbana yer almaktadır. Dinçer Balıkçıoğlu, Nihal Candan Beauty Center'da Makyaj Uzmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Randevu için: 0537 202 6643 numaralı telefonu arayabilir, sosyal medyadan @makyajdincer hesabından kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply