Diyetisyenlerin Tavsiye Ettiği 5 Faydalı Besin

By on 05 Ağustos 2013

Karpuzdan kırmızı lahanaya,  bu altı besinin neden beslenme düzeninde bir yeri olması gerektiğini keşfet. Bazı yiyecekler o kadar sağlıklı ki her beslenme uzmanın süper yiyecekler listesinde yer bulurlar. Fakat beslenme düzenini bir üst seviyeye taşıyabilecek cevherler sık sık bu listelerde eksik olur. Favori gereğinden az ilgi görmüş yiyecekleri öğrenmek için beslenme uzmanlarını dinledik. Bizim için sadece tanıdık, halihazırda ulaşılabilinir, bütçeye uygun, içerik olarak zengin ve tatları harika olan en doğal yiyecekleri seçtiler.

İşte onların başlıca seçenekleri.

1.Fasulye ve Mercimek

Fasulye ve mercimek gerçekten de besin süper starları;  protein, fiber, bileşik karbonhidratlar, demir, magnezyum, potasyum ve çinko bakımından zenginler.

Yemeden Önce Oku kitabının yazarı Doktor Bonni Taub-Dix’e göre fasulye ve mercimek gibi sağlıklı ürünler ‘’sadece manavlardan alışveriş yapılmalı’’ önerisine karşı geliyor. ‘’Marketlerin merkez sıra yollarındaki raflarda fasulye ve mercimek gibi gözden kaçırılmaması gereken birçok temel besin var.’’ Fasulyeler çok amaçlıdır ve cüzdanınız için de uygundur.  Taub-Dix, kutulanmış fasulyelerin içindeki sodyumu fasulyeleri suda yıkayarak yüzde 40’a yakın oranda düşürmenizi öneriyor. Beslenme Parmak Uçlarınızda’nın yazarı Doktor Elisa Zied ise, ‘’ Baklagiller bakımından zengin birbeslenme düzeni kilo vermede yardımcı olabilir ve düşük yoğunluktaki ’kötü’ kolesterolü düşürüp yüksek yoğunluktaki ‘iyi’ kolesterolü yükselttiği de görülmüştür.’’ demektedir. Bunları küçük parçalar halinde çorbalara, yahnilere, salatalara, tahıl çeşnilerine ve yeşilliklere kat ya da nohutlardan humus yapıldığı gibi fasulyeleri püre yapıp üstüne en sevdiğin baharatları ekleyerek bir sebze sosu yap.

2.Karpuz

Karpuz herkesin en sevdiği yaz meyvesi. Fakat, doğal olarak tatlı olduğundan bazı insanlar çok şeker içerdiğini düşünüp yemekten kaçınıyorlar. En İyisini Bekle’nin yazarı Doktor Elizabeth Ward, karpuzun herkesin beslenme düzeninde başlıcayiyeceklerden biri olmasını  söylüyor.  ‘’Yemesi zevkli, lezzetli, ağız sulandırıcı, az kalorili ve C vitamini, A vitamini, potasyum ve likopenle dopdolu halde.  Su oranı yüksek olduğundan aynı zamanda günlük sıvı ihtiyacına karşılamada yardımcı. ’’Tüm bunlara ek olarak, kalın kabuğu sayesinde iç kısımından tarım ilaçlarını uzak tutması karpuza Environmental Working Groups’un ‘’En Temiz 15’’ listesinde en düşük oranlı tarım ilacı içeren besinlerden olarak yer almasını sağlıyor.

3.Tatlı Patatesler

Tatlı patatesler doğal olarak tatlı olduklarından yaygın olarak kalori ve karbonhidrat bakımından yüksek düşünülürler. Fakat bunun sizi yanıltmasına izin vermeyin. Doktor Heather Mangieri, ‘’ Tatlı patatesler besin değeri bakımından mega starlar ve yiyebileceğiniz en iyi sebzelerdendirler. Sadece çok iyi bir beta karotin, vitamin C, fiber ve potasyum kaynağı olmayıp bu çok yaygın olarak küçümsenmiş sebze aynı zamanda o kadar çok amaçlıdır ki birkaç ekstra kalori veya süs ile tadı çıkarılabilinir. ’’Ağır haşlanmış tatlı patatesi bir tutam tarçın, elma sosu ve ezilmiş ananas ya da kara fasulye ve salsasosu ile bezemeyi süslenmesini öneriyor. Diğer bir seçenek ise püre haline getirerek ya da cips haline getirip ardından altın sarısı olana dek fırında pişirmek.

4. Kırmızı Lahana

Hekim ve tescilli beslenme uzmanı  olan Doktor Christine Gerbstadt,  oyunu turpgillerden kırmızı lahanadan yana kullanıyor. ‘’Kırmızı lahana gerçekten büyük bir fiber kaynağı; sadece 22 kalorilik doğranmış haldeki bir tabağı A, D ve K vitaminleri, folat ve onlarca eser mineral içeriyor. Antioksidan bakımından zengin ve aynı zamanda bu sebze kansere karşı savaşan enzimlerin üretimini de arttırıyor. Kırmızı lahanayı çiğ, haşlanmış, tatlı, baharatlı, bir lahana salatasında tek başına veya çorba, salata, güveç, sandviç, hamburger ve bunların yanında bir çok yiyeceğin içine ekleyip tüketebilirsiniz.’’ Gerbstadt, bir baş kırmızı lahanayı yemeklerinizi daha renkli hale getirmek amacıyla yaratıcı bir şekilde kullanmak için sebzeliğinizde tutmanızı öneriyor.

5. Konserve Domates

Ateşte pişmiş ince dilimlenmiş domates, Georgia Devlet Üniversitesi fahri profesörü doktora unvanlı Dr. Chris Rosenbloom’un mutfağının vazgeçilmezlerinden. ‘’Herkes domatesin taze halde en iyi olduğunu düşünüyor fakat domates kaynatıldıktan sonra yenildiğinde hastalıklara karşı savaşan likopen daha iyi şekilde bağırsaklarda emiliyor.’’ diyor Rosenbloom. 2009 yılında Journal of Clinical Oncology tarafından yapılan bir araştırma domates bakımından zengin olan beslenme biçiminin prostat kanserini engellemede yardımcı olabildiğini ve güçlü bir antioksidan olan likopenin aynı zamanda diğer kanser türlerini engelleyebileceğini gösteriyor. Elbette yaşam şekli ve genetik gibi diğer birçok faktör de kanser riskini belirlemede etkili. Mutfağını pizza, spagetti sosu ve ev yapımı salsa sosları için konserve domatesle doldur ya da çorba, yahni, güveç,  yeşillikler ve makarna tabaklarının içine bir kap serpiştir. Eğer konserve domatesler hoşuna gitmiyorsa düşük sodyumlu sebze suyuna ne dersin? Doktor Sheah Rarback, uzun zamandır ortalıkta olan sadece 140 miligram sodyum içeren sebze sularını aday gösteriyor. Bu sebze suları mükemmel bir vitamin C ve potasyum kaynağıdır.

.

About kadinmagteam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply