Bitki çayları ile toksinlerden kurtulun!

By on 20 Mayıs 2014

Toksin zararlı etkileri olan ve vücutta istenmeyen, sağlığı negatif etkileyen maddelerin genel adıdır. Toksinler, vücudun fizyolojik metabolizmalarının çalışması sonucunda açığa çıkabildikleri gibi; dışarıdan soluduğumuz havadan, yediklerimizden ve fiziksel temaslar sonucunda da alınabilirler. Diyetisyen Sanem Apa, toksinlerden kurtulmak için bitki çayı tüketimini öneriyor.

Besinler, üretim safhasından başlayarak, mutfağımıza gelene kadar birçok işlemden geçer ve belirli oranlarda toksin kazanırlar. Havadan, sudan, topraktan gelebilecek zararlı maddeler, saflaştırılma, uzun süreli saklama amacıyla koruyucu maddeler katılması ve boyama gibi işlemler de düşünülürse, neredeyse her gıdanın bir miktar toksin içerdiği ortaya çıkmaktadır.

Diyetisyen Sanem Apa ‘Vücudumuz da günlük işlevlerini gerçekleştirirken toksin üretir. Vücuda gerekli olan enerji üretilirken vücutta istenmeyen “serbest radikaller” denilen maddeler oluşur. Bunlar vücuttan uzaklaştırılamazsa; kanser, kalp hastalıkları, erken yaşlanma  gibi riskleri artımanın yanısıra baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi günlük olarak sürekli şikayet ettiğimiz rahatsızlıkların da nedeni olabilir.’diyor.

Toksinleri vücudumuzdan nasıl atabiliriz?

Sağlıklı bir vücut, belli düzeydeki toksinleri vücuttan rahatlıkla uzaklaştırabilir fakat vücutta fazla miktarda toksin varsa, doğal denge bozulur. Toksinler hücrelerin içinde birikmeye başlar ve onların çalışmalarını engeller. Günlük işlevini tam yapamaz duruma gelen vücut, gerekli enerjiyi üretemediğinden yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlükleri, bellek zayıflığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılır. Bu maddelerin vücutta birikmesini önlemek ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamak için vitamin ve minerallere ihtiyacımız vardır. Antioksidan vitamin olarak bilinen A, C ve E vitaminleri yanında, özellikle çinko ve selenyum mineralleri de “serbest radikal” olarak adlandırdığımız bileşikleri vücuttan uzaklaştırmada görev almaktadır. Bunların yanında yeşil çayda bolca bulunan ve flavanoid olarak adlandırılan maddeler de vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Detoks ne zaman yapılmalı?

Diyetisyen Sanem Apa, her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketemeyen, yeterli su içmeyen, çok yoğun alkol ve kafein tüketen, aşırı stresli çalışan, sık seyahatleri olan, hareketsiz bir yaşam sürüp ödem, gaz ve şişkinlik şikayeti yaşayanlar, dönem dönem sabahları zor uyanıp halsizlik hissedenlerin detoks yapabileceğini  aslında başlı başına şehir yaşamının bile, yılda en az iki kez detoks yapmak için geçerli bir sebep olduğunu belirtiyor.

Kimler detoks yapmamalı?

Apa, organ yetmezliği olanlar, hamileler, süt verenler, yüksek tansiyonu olanlar, diyabet hastaları ve çocukların detoks yapmasının sakıncalı olabileceğinin ve ancak doktor kontrolü altında yapılabileceğinin altını çiziyor.

Detoks nasıl yapılır?

Özellikle mevsim geçişlerinde; sonbahar ve ilkbaharda detoks yapılması kişilerin “bahar yorgunluğu” dediğimiz şikayetlerini azaltır. Çünkü etkili bir detoks uygulaması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Sebze ve meyve tüketiminin yanısıra çay polifenolleri, özellikle yeşil çay, detoks programında son derece önemlidir. Çay polifenolleri bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefil, hindiba, rezene ve kereviz ise vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olabilir.

Bitki çaylarının detoksun en önemli destekçilerinden olduğunu belirten Diyetisyen Sanem Apa, detoks yaparken özellikle  Biberiye, Funda yaprağı, Mate, Ihlamur, Barut ağacı yaprağı, Kekik, Limon, Tarçın, Papatya, Melisa bitkilerini içeren bitki çaylarının tüketilmesini öneriyor.

 • Biberiye: Hazımsızlık şikayetlerinde yaygın olarak kullanılır.
 • Funda yaprağı: Doğru bitkiler ile birleştirildiğinde yağ yakımını arttırmaya destek olabilir.
 • Mate: Metabolizmayı hızlandırır.
 • Ihlamur: Özellikle tarçınla birlikte zihni canlandırır.
 • Barut ağacı yaprağı: Bağırsak hareketini destekler. Çok düşük miktarda alınması gerekir.
 • Kekik: Sindirim sistemini destekler.
 • Limon: Ferahlık verir.
 • Tarçın: kan şekeri dengesini sağlar ve midenin boşalma hızını geciktirir.
 • Papatya: Sakinlemenize yardımcı olur.
 • Melisa: Kaliteli bir uyku sağlar.

 

 

 

 

About kadinmagteam

One Comment

 1. Pingback: Zayıf Kalmanın Yeni Yolu Dopamin Diyeti | Kadınmag - Sıradışı kadınların sitesi

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply