Besinleri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

By on 07 Temmuz 2013

Beslenmek için öncelikle besinin temin edilmesi gerekir. İster pazardan, ister marketten, isterseniz bir restorandan besin satın alın. Her nereden alırsanız alın besinleri satın alırken bazı kuralları aklınızdan çıkarmayın.

Eğer besinleri satın almadan önce gerekli planlamaları yapmazsanız, size çok pahalıya mal olabilir. Örneğin bayat balıktan zehirlenebilir, tüketeceğinizden fazla aldığınız ekmeği çöpe atarak israfa neden olabilirsiniz. Ekonomik açıdan, zaman açısından, yeterli ve dengeli beslenme açısından planlanarak yapılan her alışveriş size kar getirir. Bu nedenle bir an önce besin satın alma ilkelerini öğrenerek hayata geçirin.

Besinleri satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Beş temel besin grubundan yeteri kadar besin satın alın.

Her grup besinden ihtiyaçlarınızı belirleyin. Aylık olarak ayırdığınız bütçeyi çok iyi dengeleyin. Örneğin ayırdığınız parayla süt ve süt ürünlerini hiç almadıysanız, ekmek ve tahıl grubu besinleri ihtiyacınızdan fazla almışsanız sağlıklı beslenmeniz açısından bir dengesizlik yaratmış olursunuz.

Bildiğiniz gibi beş temel besin grubu var, bunlar;

 • Et-tavuk-balık-yumurta-hindiden oluşan et grubu besinler

 • Süt-yoğurt-peynir grubu besinler

 • Sebze ve Meyveler

 • Tahıllar-Kurubaklagiller (ekmek vb)

 • Yağ grubu besinler (zeytin vb)

 

2-Bütçe dengesini iyi sağlayın

Her besin grubunun içinde pahalıdan ucuza birçok besin bulunur. Örneğin et grubu besinlerden kırmızı et çok pahalıyken, tavuk daha ucuz olan besleyici bir besindir. Yine peynir alırken kaşar peynir pahalı olabilir ama lor peyniri ucuz ve daha az kalori içerir.

Her besin grubundan çeşitli fiyattaki besinleri dengeleyerek satın alırsanız, hem sağlıklı beslenmeniz hem de ekonomik açıdan daha rahat edersiniz.

3- Sadece fiyatına bakarak besin satın almayın

Bir besinin satın alınması için ucuz olması yeterli değildir. Örneğin ucuza satılan ıspanaklar fazla hırpalanmış, çamurlu, tarladan 3- gün önce koparılmış olabilir. Dolayısıyla yemeğini yapmak için yarısını çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyvelerin hasat edildikten sonra en geç 2- 3 gün içinde tüketiciyle buluşması gerekir.

Uzun süre dayanmayacak besinlerin çok fazla miktarda alınması da yine israfa neden olacağı için uygun fiyatlı bile olsa alınmaması gereklidir.

4- Sebze-Meyve-Balık Gibi besinleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin

Turfanda dediğimiz sera ürünü sebze ve meyveler oldukça pahalıya satılmaktadır. Ayrıca normal mevsimindeki koku ve lezzette olmayabilirler. Dilerseniz bazı besinleri mevsiminde ucuza satın alıp konserve yapma, derin dondurucuda saklama, kurutma gibi bazı işlemlerden geçirerek daha sonraki mevsimlerde kullanabilirsiniz.

Yaz mevsiminde balık çeşitleri oldukça azdır. Örneğin yaz mevsiminde hamsi bulmak çok zordur bulunsa dahi ya dondurulmuş yahut çok pahalıdır. Bu nedenle hangi balığın hangi ayda bol bulunduğunu öğrenin ve alışveriş listenizi buna göre hazırlayın.

5- Kışlık yiyecek hazırlamak için yaz aylarını fırsat bilin

Tarhana, reçel, salça, turşu, konserveler ve derin dondurucuya konulan sebze ve meyveler yaz aylarında malzemeleri ucuzken yapılmalıdır. Uzun süre saklanacak besinlerin saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

6-Son kullanma tarihini kontrol etmeden hiçbir besini satın almayın

Mutlaka son kullanma tarihine bakın. Ambalajın üzerinde eğer silinmiş ya da hiç yazmıyorsa mutlaka bir yetkiliye durumu bildirin. Tarihi geçmiş ya da belirtilmemiş hiçbir ürünü satın almayın.

7- Ambalajsız ve açıkta satılan besinleri satın almayın

Sebze ve meyve dışındaki tüm besinler ambalajlı ve etiketlenmiş olarak satılmak zorundadır. Bu nedenle üzerinde etiketi bulunan, ambalajı yırtılmamış, patlamamış, bombeleşmemiş, soğukta saklanması gerekenlerin dolapta bulunduğu besinleri satın alın.

 

About Diyetisyen Aysen Arıcan ÖZ

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan ARICAN ÖZ, sırasıyla özel diyet merkezlerinde, eğitim ve araştırma hastanesinde ve Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde klinik diyetisyen, yönetici diyetisyen ve okutman olarak çalıştı. ARICAN ÖZ, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını 2014 yılında tamamladı. ARICAN ÖZ, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde 2010 ile 2014 yılları arasında Sporcu Beslenmesi dersini verdi. Halen serbest diyetisyenlik faaliyetine İstanbul ve Kuşadası’nda devam eden ARICAN ÖZ, yetişkin beslenmesi ve kilo yönetimi yanında sporcu, çocuk ve hamile beslenmesi alanlarında çalışmasını sürdürüyor. Bireylere ve kurumlara menü ve mutfak planlaması konularında da danışmanlık yapıyor. Ayrıca gıda firmalarına ürün danışmanlığı yapıyor. Uzmanlığı ile ilgili çeşitli okul, spor kulübü ve kurumlarda konferans veren, TV programlarına konuk olarak katılan ARICAN ÖZ’ün yazı ve makaleleri yazılı basın ile internet ortamında yayımlanıyor. “Gebelik ve Emzirme Döneminde Beslenme” adlı kitabın yazarı olan ARICAN ÖZ halen “Yüzücü Beslenmesi” adlı kitabını yayına hazırlamaktadır.

8 Comments

 1. hande

  18 Temmuz 2013 at 03:28

  çok doğru şeyler yazmışsınız. ben özellkle son kullanma tarihini özellikle hep kontrol ederim. birkez mayonez almıştım. aldım çok kötü kokuyordu. sonra bene bu alışkanlık oldu. ve birçok ürünün raft son kllanma tarihini geçtiğine şahit oldm. işiniz şansa bırakmayın.

 2. Diyetisyen Aysen Arıcan

  18 Temmuz 2013 at 14:42

  Kesinlikle bunun bir alışkanlık olması gerekli, markete gittiğiginizde otomatik bir şekilde tarih ve etiket bilgilerinin incelenmesi gerekli. teşekkürler yorum için.

 3. Papatya

  18 Temmuz 2013 at 18:08

  doğal beslenmek çok önemli. mevsiminde çoğu şeyi bahsettiğiniz gibi derin donurucuya atıyorum. salçayı bile kendim yapıyorum. mesela o kullandığımız salçalar konserve şeklindeki dikkat edin hemen bozuluyorlar. üstleri küf tutar. oysa kendi yaptığım salça aylarca buzdolabında durduğu halde bozulmuyor. güzel yazınız için teşekkürler.

 4. Diyetisyen Aysen Arıcan

  23 Temmuz 2013 at 16:10

  Sizi kutluyorum, uygulamalarınızla örnek oluyorsunuz, takip için teşekkürler

 5. gül

  07 Ekim 2014 at 12:27

  çok beğendim tesekkürler kutlarımm

 6. rumeysa

  15 Ekim 2014 at 17:24

  çok güzel valla

 7. rumeysa

  15 Ekim 2014 at 17:26

  çok güzel anlatmılar valla bunu yazarken çok eğlendim ve öğrendim:D

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply