“Ben bilmem beynim bilir!”

By on 04 Kasım 2015

Seçimlerinizde gerçekten özgür müsünüz? Sürü psikolojisi oy verirken bizim için ne kadar önemli? Kaybeden siyasetçinin devam etme motivasyonu nedir? İnsanlar, oy verdikleri partinin seçim hilesi yaptığını duyunca ne düşünür? İnsanlar niçin güce yönelirler? Seçim vaatleri bizi ne kadar kandırabilir? Bu gibi pek çok çarpıcı sorunun cevabı, nöropolitik alanında dünyada ilk olan bir kitapta toplandı.

“Ben Bilmem Beynim Bilir’ kitabı kararlarımız ve seçimlerimizle ilgili çok çarpıcı sorulara cevap buluyor. Kitapta, 60’ın üzerinde farklı bölümde nöropolitik, karar bilimi, seçmenlerin oy davranışlarının nedenleri gibi konular yer alıyor. Ele alınan konulardan dikkati çekenler ise şöyle:  Arkaik propagandalar nasıl beynimizi bu kadar “aşırı” etkileyebiliyor? Ya mahalle baskısı? Nasıl partizan oluyoruz? Ya kumsal insanları? Oy vermek yerine niçin “boy” vermeyi tercih ediyorlar? Beynimiz istemesek de çıpalanıyor mu? Seçenin cahil cesareti konusuna ne dersiniz? Karar anının cazibesi hakkında ne düşünürsünüz? Peki, özgür irade bir yanılsama mıdır? İyi paketlemenin kötü seçenekler üzerindeki etkisi nedir?

İlk nöropolitik araştırması 

Uğur Batı ve Orhan Erdem, bu gibi soruları sormak yanında, yaptıkları deneylerle insan psikolojisini ölçümleyerek, psikolojinin politika alanında nasıl ve nerelerde kullanılabileceğine dair çarpıcı sonuçlar sunuyorlar. Türkiye’nin yenilikçi nöropazarlama ajansı Neuro Discover’ın katkılarıyla gerçekleştirilen araştırmalarda 25 milyon satır ham EEG verisi işlendi. EEG, Eye Tracking, Facial Expressions,  Elektrodermal Tepkime ve kalp ritmi araştırmaları ile onlarca denek üzerinde toplam 6 ay süren beyinbilim araştırmalarının sonuçları kitapta yer alıyor. Bu araştırmalar, Copenhagen Business School’da denemeleri yapılan, beyin dalgalarından satın alma ve yaklaşma/kaçınma motivasyonunun formülize edildiği dünyadaki ilk nöropolitik araştırması olma özelliği taşıyor.

 

Baclofen (Lioresal) buy baclofen no prescription order baclofen online buy lioresal 10mg buy baclofen without prescription buy generic baclofen . Contact
buy fluoxetine uk! Lasix no prescription Online pharmacy bactrim ds! Generic viagra with overnight delivery.
amoxicillin generic – amoxil online generic name for amoxil uk; no prescription amoxicillin – amoxicillin without prescription buy amoxil online canada; amoxil

About kadinmagteam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply