Anne Bebek Dergisi nasıl hazırlanıyor?

By on 03 Haziran 2015

Annelerin ve anne adaylarının her ay ilgiyle takip ettiği ve annelik süreçlerine destek olan Anne Bebek Dergisi nasıl hazırlanıyor? Derginin editörü Aslıhan Gündüz hem kendisi hakkında bilinmeyenleri, hem de derginin nasıl hazırlandığını anlattı… 

Aslıhan Gündüz hakkında bilmediklerimizi anlatır mısın?
Bilmediklerimiz kısmı sorunu zorlaştırıyor biraz, çünkü benim en bilinen yönüm, bilinmeyen yanımın olmaması. İçi dışı birdir derler ya bazı insanlar için heh işte ben de o gruptanım. Çalışmayı, üretmeyi, düşünmeyi sürekli aklımda fikirlerle gezmeyi severim. Ajandama not almadan haftaya başlamam, çoğu arkadaşımın bu konu da esprilerine maruz kalsam da ajandam benim en iyi hatırlatıcım olur her zaman. Bilgisayarlar ve telefonlar olsa da hala birçok notumu kağıtlara yazmayı severim, çok gülerim, anlık değişirim, birden parlar, sonra unuturum. Samimiyeti severim ama samimiyetimin içinde bir mesafem vardır hep, bunu görenleri de daha bir severim. Sulugöz biri olmayı çok isterdim ama hiç ağlayamam mesela, mektup yazmayı çok severim, dostlarıma önem veririm, prematüre bir bebek olarak dünyaya geldiğimden dolayı hep kendimi daha güçlü hissederim, kelimelere kendimce anlamlar yüklemeyi severim ve bazen de kendimi rüzgar olarak tanımlarım…Kimi zaman eser insanı rahatlatır kimi zaman da eser tüm her şeyi alt üst ederim… Zordur insanın kendini anlatması ama işini seven, kendini bildi bileli hep yazan ve hayal kurmaktan her zaman mutlu olan biri Aslıhan…

Anne Bebek Dergisi’nde Editör olma sürecin nasıl gelişti?

Her şey Doğan Grubu’na ait bir dergide, şimdi kapanan -ki o da bir anne bebek dergisiydi- farklı pozisyonla işe başlamamla gelişti… Üniversiteden yakın arkadaşım bir proje var, sen yaparsın gel dedi, gittim. Gittim gitmesine ama çok kısa süre içerisinde proje iptal oldu yarım dönem internet editörlüğü ve e-ticaret ile ilgilendim. Bu sırada derginin Editör’ü işten ayrıldı, ay ortası ve derginin bitmesi gerek, ben de meraklıyım böyle işlere, geçtim derginin başına. Toplamda bir yıl orada çalıştıktan sonra beş altı aylık gibi bir aranın ardından internetten başvurduğum Anne Bebek Dergisi’yle görüşmeye geldim ve hemen o gün anlaştık, ertesi gün işe başladım. Yıl 2009 aylardan Mart, günlerden Kadınlar Günü’ydü.

Dergiyi nasıl hazırlıyorsunuz? Kapak fotoğraflarınızı hangi fotoğrafçılar çekiyor?

Annelerin en çok merak ettikleri şeylere göre hazırlamaya çalışıyoruz konularımızı. Bir yıl içerisinde tekrar yapmamaya çalışarak, annelerin isteklerine ve sorularına cevap verecek şekilde konularımızı seçiyoruz. Bizimle aynı sektörde olan dergilerin o ay ve öncesinde neleri işlediğine bakarak o konuların dışında bilgiler sunmaya özen gösteriyoruz. Çünkü annelerimiz her ay farklı bilgileri okumak istiyor. Kapak fotoğraflarımızı Şahver Koçulu çekiyor. Kendisiyle çok güzel bir uyumumuz var ve neyi, nasıl çekeceğimiz konusunda hemfikir olabiliyoruz her zaman.

kapak.inddHer ay annelik ve bebeklerle ilgili farklı konular bulmak zor olmuyor mu? Bazen tekrara düştüğünü hissedip, zorlanmıyor musun?

Oluyor, çünkü her ay bunu işlemiştim diyerek konu seçemez hale geliyorsun. Tekrara düşmeme gibi bir lüksün yok, gündeme göre yeni içerikler, farklı röportajlar ekleyebilirsin ama illaki daha önce işlediğin konuyu yeniden sayfalarına taşırsın. Bunda dikkat ettiğimiz özellikle bir yıl içinde kendimizi tekrar etmemek oluyor. Sonuç olarak anne bebek başlığı altında işlediğimiz sağlık konuları ne kadar değişkenlik gösterebilir ki öyle değil mi?

Bekar bir genç kız olarak etrafında bir sürü anne ve bebek görmek sana evlilik konusunda baskı yapıyor mu?

Aslında bu işe ilk başladığım zamanlar böyle bir düşüncem hiç olmazdı ama bu son aylarda sanırım bir de otuz yaşın verdiği büyüdüm ben artık duygusuyla baskı yapmaya başladı gibime geliyor, bak hala emin değilim, bilmiyorum bu sorunun tam cevabını. Bazen evet diyorum bazen de hayır… 🙂

Yeni nesil anneleri nasıl değerlendiriyorsun?
Ben de öyle olmak istemiyorum diyorum çoğu zaman. Şimdi dışarıdan konuşması kolay Aslıhan sen yine de büyük konuşma diyerek gözlemliyorum anneleri… Çok pinpirikliler, aşırı derecede çocuklarının üstüne düşüyorlar, kirlenerek büyüsün istemiyorlar, iki dakika çocuklarının yanlarından ayrılmasına tahammülleri yok. Anne olmak muhteşem bir duygudur elbette diyerek anneleri kızdırmadan soruna cevap vermeye çalışayım en iyisi şimdi.

Sence çok fazla teknolojiyle haşır neşir olan anneler çocuklarını ihmal ediyorlar mı? 

Teknoloji hepimizi birbirimize yaklaştırayım derken uzaklaştırdı aslında. Bu yüzden bunu anneler için değil hepimiz için söyleyebiliriz. Doğru zaman kavramı ile sosyal medyayı, interneti, teknolojiyi kullanmayı başardığımızda sanırım sorunu ortadan kaldırmış olacağız ve birbirimizi ihmal etmeyeceğiz…

About Nurhan Demirel

Kadinmag.net'in kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni'dir. Kurumsal firmalar, estetik klinikleri, kozmetik şirketleri, doktorlar ve pek çok markaya iletişim danışmanlığı konusunda hizmet verir. İletişimci, editör, blogger, eğitmen, tasarımcı, fotoğrafçı, gönüllü yardımsever gibi sıfatlarla yaşam yolculuğuna devam eder.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply